תחומי טיפול:

מניעת מחלות לב

עלינו לזכור כי מניעת מחלת לב על כל צורותיה, היא הטיפול המיטבי ועדיפה על טיפול, אף המשובח ביותר, לאחר הופעת המחלה.

הערכת הסיכון למחלת לב כלילית נדרשת בכדי לאפשר בניית תכנית מניעה ראשונית. זאת אומרת, מתן טיפול ראוי טרם הופעת התקף לב או אירוע כלילי. הערכה כזו מבוצעת על סמך נוכחות גורמי סיכון פעילים כסוכרת, יתר לחץ דם, עישון, ויתר שומני הדם. כמן כן, אורח חיים ישבני המתאפיין בחוסר פעילות גופנית, אירובית בעיקר, הוא גורם סיכון נוסף. לבסוף, סיפור משפחתי המעיד על היארעות של מחלת לב טרשתית בקרב קרובי משפחה מדרגה ראשונה המעיד על נטייה תורשתית, אף בהעדר גורמי סיכון גלויים, מחייב שינוי אורחות חיים וטיפול תרופתי מתאים לשם מניעת המחלה הכלילית החסימתית. יתר על כן, גם לאחר אירוע כלילי חד, אוטם שריר הלב או לאחר צנתור לב טיפולי יש לוודא כי המטופל זוכה בטיפול מניעתי יעיל ומיטבי במסגרת מניעה שניונית. מטרת טיפול זה למנוע התקדמות התהליך הטרשתי החסימתי בעורקי הלב או שימור תפקוד שריר הלב במידה ונפגע בשל אוטם שריר הלב.

טיפול ביתר לחץ דם

כאמור, יתר לחץ דם הוא גורם סיכון להתפתחות טרשת עורקים בלב ובאברים אחרים, כגון, במוח, בעורקי הבטן, בכליות ובעורקים הרגליים. טיפול ביתר לחץ הדם חיוני לשם מניעת התופעות החולניות הנגרמות בשל מצב זה. מאידך, יש להוכיח מצב זה ולשלול יתר לחץ דם מדומה המתבטא באופן ספורדי לעיתים נדירות או בעת הבדיקות במרפאה. טיפול בנסיבות אלו מיותר ולא נחוץ וישרה תופעות לוואי ועלול לסכן את המטופל. לפרופ' מיזל ניסיון רב באבחון ביתר לחץ דם ובטיפול מתאים בהתאם לממצאים.

אבחנה וטיפול במחלה טרשתית חסימתית של עורקי הלב (העורקים הכליליים)

פרופ' מיזל מומחה בתחום המחלה הטרשתית של עורקי הלב. זאת בתוקף עיסוקו רב השנים במסגרת הכשרתו וניסיונו הקליני וכן במסגרת עיסוקו המחקרי. הטיפול כרוך, כאמור לעיל, במתן תרופות לייצב את התהליך הטרשתי המתקדם במטרה לעצור אותו. יעד זה ניתן להשגה ברוב המקרים לאחר מספר שנות טיפול אינטנסיבי הכרוך בשינוי אורחות חיים, ונטילת תרופות להפחתת רמת LDL ("הכולסטרול הרע").

במצב שנוצרת היצרות או חסימה אחת או יותר יש צורך בבדיקה על ידי ביצוע צנתור עורקי הלב, או צנתור כלילי (אנגיוגרפיה כלילית, בעגה הרפואית). מטרת בדיקה זו היא להדגים את כל עורקי הלב על מנת לזהות ולאפיין את כל ההיצרויות והנגעים בעורקי הלב כבסיס לתוכנית טיפולית. בחלק גדול של המקרים ניתן לטפל בבעיה על ידי ביצוע צנתור טיפולי הכרוך בפתיחה על ידי בלון בלחץ גבוה והשתלת תומכן (קפיץ מתכתי באזור העורק הנגוע). לעיתים מדובר בהיצרויות מרובות, מורכבות מדי או שמדובר בחסימות כרוניות של העורקים הכליליים ואזי הטיפול העדיף הוא ניתוח מעקפים. זו טכניקה שונה לגמרי מצנתור טיפולי. יתרונה הוא שבמהלכה מתקינים מעקף לאזור הנגוע ואין צורך לעבור דרכו, שלב חיוני לביצוע הרחבת העורק במידה ומבצעים טיפול על ידי צנתור. במקרה כזה פרופ' מיזל מתאם את ביצוע הניתוח עם מיטב מנתחי הלב.

טיפול בחולים הסובלים מאי ספיקת הלב

תסמונת אי ספיקת לב מתאפיינת במצב של ירידה ביכולת התפקודית של המטופל בשל הפרעה בתפקוד שריר הלב. הפרעה זו נגרמת בשל מספר סיבות. חולשה בהתכווצות של שריר הלב, הנגרמת לרוב, לאחר אוטם שריר הלב שבמהלכו נגרם נזק בלתי הפיך לשריר הלב, מתאפיינת כירידה ביכולת התפקודית של המטופל וחוסר סבילות למאמצים. גם מצב לאחר דלקת כרונית של הלב עלולה להתבטא באופן כזה, במידה ולא חלה התאוששות של שריר הלב.

התייצגות אחרת, המתאפיינת בשכיחות עולה בשנים האחרונות, היא אי ספיקת לב כתוצאה מהפרעה בהרפיה של שריר הלב לאחר התכווצותו. הביטוי הרפואי הוא הפרעה דיאסטולית. הטיפול מתאפיין במצבים אלו וכן בצורה ה נגרמת מחולשת שריר הלב הוא בעיקרו תרופתי.

גורם נוסף להופעת תסמונת אי ספיקת לב היא מחלת מסתם או מספר מסתמים של הלב. סיבת ההפרעה עלולה להיות היצרות או דליפה, דהיינו, שהמסתם אינו ממלא את תפקידו כשסתום חד כיווני אלא מאפשר חזרה של דם כנגד כיוון הזרימה הפיזיולוגי. במצב אחרון זה הטיפול במקרים רבים כרוך בתיקון מכני, ניתוחי או על ידי פעולה צנתורית כשכל מקרה נדון לגופו.

הפרעות בקצב הלב

הפרעות במקצב הלב הן תסמין שכיח אך מחייבות בירור ואבחנה. ברובן, הפרעות המקצב המאובחנות במסגרת הרפואה הקהילתית אינן מסכנות חיים. לעיתים תכופות מדובר בתסמין מטריד או מדאיג ולעיתים נתקלים במסגרת הקהילה אף בתופעה הפוגעת מאוד באיכות החיים. בכל מקרה, יש לאבחן במדויק מהי הפרעת הקצב על מנת לאפשר טיפול ועל מנת לשלול הפרעה מסכנת חיים. לפעמים, הבעיה היא נגרמת ממחלה או הפרעה בתפקוד של מערכת ההולכה ואזי המטופל מתקשה בתפקוד יומיומי ועלול אף להסתכן בנפשו אם לא יפנה בדחיפות להערכה קרדיולוגית זמינה. הטיפול הנחוץ בחלק מן המקרים הוא שינוי תרופתי או השתלת קוצב לב. במקרים קיצוניים, לרוב באוכלוסייה המבוגרת יותר, מדובר במצב דחוף המחייב אשפוז ולפרקים קיים צורך אף בפעולה דחופה של השתלת קוצב זמני. במקרים של חשד כזה יש לפנות להערכה דחופה במרפאה או לחדר המיון בבית החולים על מנת לאבחן ולטפל בבעיה זו באם אכן קיימת. גם בתחום זה ניתן להיעזר בפרופ' מיזל לשם ביצוע הבירור האבחנתי.

פרופ' שמחה מיזל
Call Now Button